Schedule of Ceremonies


Find your assigned ceremony!

Each major is assigned to one scheduled ceremony. Click the buttons below to locate your major with its assigned time.

Friday, May 16, 2014

11:00am Ceremony

(arrive at State Farm Arena by 10:00am)

Business & Technology

Majors to Attend: Computer and Information Technologies, Computer and Networking Specialist, Computer Application Specialist, Information Security Specialist, Multimedia Specialist, Computer Specialist, Networking Specialist

4:00pm Ceremony

(arrive at State Farm Arena by 3:00pm)

LASS Division:
Liberal Arts Graduates

Majors to Attend: Advertising/Public Relations, American Sign Language, Communications, Cultural Studies, Deaf Support Specialist, Drama, English, Fine/Visual Arts Concentration, Graphic Arts, Interdisciplinary Studies, Music, Philosophy, Sign Language Interpreter, Spanish Concentration, Trilingual Interpreter.

7:00pm Ceremony

(arrive at State Farm Arena by 6:00pm)

LASS Division:
Social Science Graduates

Majors to Attend: Administration of Early Childhood Programs, Anthropology, Child Care & Development, Preschool, Infant & Toddler, Criminal Justice, Elementary Education, Middle School Education, Secondary Education, Kinesiology, Political Science (Government), Psychology, Social Work, Sociology.


Saturday, May 17, 2014

10:00am Ceremony

(arrive at State Farm Arena by 9:00am)

Nursing and Allied Health

Majors to Attend: Electronic Health Records, Emergency Medical Technology (Basic, Intermediate & Paramedic), Medical Assisting Technology, Medical Coding Specialist, Medical Assistant Technology, Medical Information/Transcription Specialist, Medical Office Specialist, Patient Care Assistant, Pharmacy Technology, Vocational Nursing, Emergency Medical Technology Paramedic, Health Information Technology, Nursing, LVN/RN Track, Paramedic to RN Track, Medical Assistant Technology, Occupational Therapy Assistant, Pharmacy Technology, Physical Therapist Assistant, Radiologic Technology, Respiratory Therapy

2:00pm Ceremony

(arrive at State Farm Arena by 1:00pm)

Business and Technology

Majors to Attend:Accounting, Architectural Drafting, Automotive Technology, Ford Maintenance & Light Repair, Banking, Basic Peace Officer, Computer Maintenance Specialist, Commercial Baking, Commercial Cooking, Computer Support Specialist, Computer & Internet Specialist, Construction Supervision, Digital Imaging, Diesel Technology, Electrician Assistant, Basic Fire Fighter, Heating/Ventilation/Air Conditioning & Refrigeration Technology, Human Resources, Legal Office Specialist, Management, Marketing, Precision Manufacturing, Office Specialist, Structural Welding, Combination Welding

Associate Degrees: Business Administration (Transfer Plan), Architectural Drafting, Civil Drafting, Accounting, Banking, Import/Export/Logistics, Management, Marketing, Office Management, GM-Automotive, Culinary Arts, Diesel Technology, Electrician Technology, Fire Science, Law Enforcement, Legal Office Management, Heating/Ventilation/ Air Conditioning & Refrigeration Technology, Paralegal, Precision Manufacturing

6:00pm Ceremony

(arrive at State Farm Arena by 5:00pm)

Math and Science / Baccalaureate Programs

Majors to Attend: Biology, Chemistry, Engineering, Mathematics, Physics, Pre-Pharmacy, Computer Information Systems, Computer Science.

Bachelor of Applied Technology Majors: Computer & Information Technologies, Medical & Health Services Management, Technology Management.